udar serca

Udar serca występuje, gdy nagłe uszkodzenie lub śmierć wystąpią w części mięśnia sercowego. Uszkodzenie mięśnia sercowego jest zwykle spowodowane zablokowaną tętnicą wieńcową, która następnie zapobiega przedostawaniu się tlenu do tkanki mięśniowej serca.

Arytmia (nieprawidłowe bicie serca) może również powodować udar serca. Przykłady zagrażających życiu zaburzeń rytmu obejmują migotanie komór i nagłe zatrzymanie akcji serca, w których osoba umrze w ciągu kilku minut.
Udary serca mogą spowodować trwałe uszkodzenie mięśnia sercowego. Jeśli stopień uszkodzenia mięśnia sercowego jest duży, osoba może umrzeć.
Ból w klatce piersiowej jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów udaru serca. Chociaż jest to najczęstszy objaw, wiele osób, które doświadczają zawału serca, nie odczuwa bólu w klatce piersiowej lub nie ma go wcale.

Osoby te mogą nie zdawać sobie sprawy, że mają udar serca i mogą nie szukać pomocy medycznej tak szybko, jak to konieczne. Inne objawy, które mogą wskazywać na zawał serca to: uczucie presji, pełności lub ściskania w klatce piersiowej, ból szczęki, szyi, ramion, pleców lub żołądka, duszność, zawroty głowy lub omdlenia, zimne poty, nudności lub wymioty.

Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają nudności, wymiotów, duszności i bólu szczęki podczas zawału serca. Każdy, kto doświadczy tych objawów, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc. Najczęstszą przyczyną udarów serca jest miażdżyca. Powoduje ona gromadzenie się substancji ograniczającej i twardniejącej naczynia krwionośne. Podczas większości ataków serca skrzep blokuje tętnicę wieńcową, która jest jednym z naczyń krwionośnych serca. Dlatego część mięśnia sercowego gwałtownie traci dopływ krwi i może doznać trwałego uszkodzenia.

Zablokowane tętnice i skrzepy krwi mogą powodować zarówno zawały serca, jak i udary.
W obu przypadkach lekarz może przepisać pacjentowi leki niszczące skrzepy. Leki te nazywane są środkami trombolitycznymi i pomagają rozpuścić skrzep krwi i przywrócić dopływ krwi do dotkniętego narządu.
Lekarze zwykle muszą podawać leki trombolityczne jak najszybciej po wystąpieniu objawów lub przynajmniej w ciągu kilku godzin od ich wystąpienia. Leki te mogą pomóc:
zmniejszając przyszłe nagromadzenie substancji w tętnicach, obniżając ciśnienie krwi lub cholesterol, zmniejszając zakrzepy krwi.

badanie serca

Długotrwałe przyjmowanie tych leków może pomóc w zapobieganiu kolejnemu zawałowi serca. Chociaż niektóre leki na zawał serca i udar mogą się nakładać, różne leczenie może pomóc w każdej chorobie. Lekarz oprze określone przez siebie leki na historii choroby.
Specjalista może również fizycznie usunąć wszelkie zakrzepy w tętnicach wieńcowych lub szyjnych. Jest to zabieg niechirurgiczny, w którym za pomocą cienkiej rurki chwyta się skrzep i usuwa go.
Ludzie, którzy mieli zawał serca, mogą otrzymywać określone leki, które mogą pomóc zmniejszyć stres w sercu, zapobiec dalszemu uszkodzeniu serca i złagodzić ból w klatce piersiowej.

Osoby z cukrzycą mają wyższe ryzyko udaru, więc lekarz może przepisać leki, które pomogą regulować poziom cukru we krwi, aby kontrolować to zwiększone ryzyko.
Wiele przypadków udaru i zawału serca wynika z nagromadzenia substancji w tętnicach. Z tego powodu każdy pacjent powinien: przestrzegać diety zdrowej dla serca, regularnie ćwiczyć, rzucić palenie, utrzymywać zdrową wagę.
Zmiany te mogą pomóc ciału wyzdrowieć udarze serca i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego, a także promować ogólne samopoczucie.
Najważniejszym czynnikiem dobrego powrotu do zdrowia po udarze serca jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

serce

Powrót do zdrowia po wielu udarach serca wymaga pewnego rodzaju rehabilitacji lub fizykoterapii. Rodzaj terapii i cele leczenia są zwykle bardzo różne. Po udarze serca osoba może wymagać rehabilitacji kardiologicznej. Jest to specjalistyczna terapia mająca na celu poprawę zdrowia serca. Lekarz nadzoruje to leczenie. Rehabilitacja kardiologiczna zwykle obejmuje: ćwiczenia zdrowe i bezpieczne dla serca, stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zarządzanie czynnikami ryzyka zawału serca, znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem może pomóc poprawić zdrowie serca.
Prowadzenie zdrowego stylu życia i regularne wizyty u lekarza mogą pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia tych zagrażających życiu chorób. Nie może jednak całkowicie temu zapobiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here