Rehabilitacja po złamaniu nogi

Rehabilitacja po złamaniu nogi jest niezbędna wszystkim pacjentom, niezależnie od ich wieku. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym utraty szansy na odzyskanie pełnej sprawności. Co zrobić, aby przyspieszyć powrót do formy?

Rehabilitacja po złamaniu nogi – ile trwa?

Rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej wymaga zwykle czasu i cierpliwości. Powrót do pełnej sprawności może potrwać do kilku tygodni do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od charakteru złamania, jego lokalizacji, a także wieku i kondycji zdrowotnej pacjenta. Przykładowo dłużej będzie trwała rehabilitacja po złamaniu kości udowej u osoby w podeszłym wieku niż rehabilitacja po złamaniu kości piszczelowej u 20-latka.

Celem rehabilitacji jest odbudowa kości i przywrócenie kończynie prawidłowych funkcji. Powinna ona odbywać się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dobierze rodzaj ćwiczeń i zabiegów oraz doradzi, w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć, by jak najszybciej wrócić do formy.

Kiedy zacząć rehabilitacje po złamaniu?

Kiedy zacząć rehabilitacje po złamaniu

Im wcześniej uruchomimy kończynę po urazie, tym lepiej. Szybkie podjęcie działań rehabilitacyjnych pozwala uniknąć groźnych powikłań, takich jak przykurcze mięśni, zaburzenia zrostu kości, zastoje, obrzęki i zakrzepy czy zmiany skórne. Ćwiczenia powinny być, oczywiście, dostosowane do możliwości – w pierwszym okresie następującym bezpośrednio po zabezpieczeniu złamania wystarczy wykonywanie delikatnych ruchów nogą.

Plan dalszej rehabilitacji powinien pracować specjalista. Na początku ważne jest zaznajomienie pacjenta z takimi pomocami, jak kule ortopedyczne. Opanowanie prawidłowej techniki poruszania się przy ich wykorzystaniu jest niezbędne, by nie zaburzać wzorca chodu i nie powodować nadmiernych przeciążeń. Zamiast kul lub jako zamiennik na dalszych etapach rehabilitacji wskazane może być stosowanie balkonika rehabilitacyjnego.

Cenne mogą okazać się również różnego typu stabilizatory, np. stawu skokowego czy kolanowego. Nie można używać samowolnie, specjalista powinien wyjaśnić, jaki typ stabilizatora wybrać oraz jak długo go nosić.

Balkoniki i kule ortopedyczne  dostępne na wynajem – poznaj ofertę Brandvital

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu kończyny dolnej?

Praca nad poprawą mobilności i zwiększenia zakresu ruchu kończyną wymaga regularnego i precyzyjnego wykonywania ćwiczeń i poddawania się zabiegom wskazanym przez fizjoterapeutę.

Zaleca się terapię manualną, kinezyterapię (terapię ruchową) oraz fizykoterapię.

  • Terapia manualna zakłada masaże lecznicze, głównie uciskowe, przywracające równowagę mięśniową. Przynosi to wyraźną ulgę w dolegliwościach bólowych.
  • Jeśli chodzi o kinezyterapię, największe znaczenia mają tu ćwiczenia mięśni i stawów. Dobre efekty mogą przynieść ćwiczenia na rotorze. To niewielkie urządzenie wyposażone w pedały z uchwytami na stopy, wykorzystujące mechanizm oporowy i hamujący. To rodzaj specjalistycznego rowerku do ćwiczeń, na którym można pracować w domu.
  • Do najbardziej skutecznych zabiegów z zakresu fizykoterapii zaliczają się: laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, magnetoterapia, które działają przeciwbólowo i przyspieszają procesy regeneracyjne tkanek.

Należy pamiętać, że złamana noga niesie ryzyko rozwoju wielu niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, takich jak m.in.: zakrzepica, uszkodzenie nerwów czy przykurcze. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja pozwala zdecydowanie zmniejszyć zagrożenie ich wystąpienia.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here