Mocne, grube i lśniące włosy to marzenie wielu z nas. Niestety wiele osób boryka się z problemem ich nadmiernego wypadania. Utrata włosów może mieć różnorodne przyczyny. U mężczyzn najczęściej do czynienia mamy z łysieniem o podłożu hormonalnym. Kobiety zaś obserwują u siebie wypadanie włosów związane z nadmiernym stresem, nieodpowiednią dietą i pielęgnacją, choć i u nich często łysienie pojawia się w okresie zmian hormonalnych związanych z menopauzą lub chorobami tarczycy. Jak zatrzymać proces wypadania włosów i jak je wzmocnić?
Wypadanie włosów – kiedy mówić możemy o problemie?
Czy każde przerzedzenie na naszych głowach powinno skłaniać do sięgnięcia po specjalistyczny szampon przeciw wypadaniu włosów? Niekoniecznie. Codziennie tracimy nieco włosów. To naturalny, fizjologiczny proces, którego nie da się uniknąć. Wynika z określonego cyklu życiowego naszego włosa, który przeciętnie żyje od 3 do 4 lat. Po tym czasie przechodzi w fazę spoczynku, wypada i zostaje zastąpiony przez nowy włos. Przyjmuje się, że ta naturalna utrata może dotyczyć do około 150 włosów dziennie. Powyżej tej liczby możemy zaś mówić o problemie. Wówczas warto pomyśleć o suplementacji i specjalistycznych środkach, które wzmocnią cebulki i powstrzymają łysienie. Na rynku znajdziemy różnorodne szampony, odżywki, czy też serum do włosów wypadających. Na początku warto jednak zidentyfikować przyczynę, dla której tracimy włosy.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Jak wspomnieliśmy już na wstępie, istnieją dwie grupy przyczyn łysienia. Pierwsze, nazywane androgenowymi, związane są z gospodarką hormonalną naszych organizmów. Androgenowe łysienie dotyczy głównie mężczyzn i w pewnym momencie życia może dotknąć znacznej ich większości. W przypadku kobiet przyczyny bywają nieco bardziej złożone. Do wypadania włosów przyczynić mogą się menopauza, ciąża, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, ale też niedobory kwasów omega-3, żelaza, witaminy D oraz witamin z grupy B i uszkodzenia mechaniczne związane z farbowaniem, czy codzienną stylizacją. Częściej niż u mężczyzn ich włosy reagują także na silny bądź przewlekły stres. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do skrócenia fazy życia włosa i przedwczesne jego wypadnięcie.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?
O ile łysienia androgenowego trudno uniknąć, o tyle telogenowe można powstrzymać. Tylko jak? Najprościej powiedzieć, że przez unikanie czynników stresogennych, odpowiednią dietę i pielęgnację. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że łatwiej czasem powiedzieć niż zrobić. Stres często pojawia się w życiu nieproszony, a kryzysowe sytuacje wiążą się często z okresami, w których przestajemy dbać o swoją dietę. Kiedy więc już i u nas pojawi się problem z nadmierną utratą włosów, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki i preparaty takie jak szampon czy serum do włosów wypadających i zadbać o odpowiednią suplementację oraz dietę bogatą w żelazo, kwasy omega-3, biotynę i witaminy. Wspomniane wyżej produkty znajdziesz na stronie firmy Haircure.