W medycynie diagnostycznej rezonans magnetyczny jest badaniem o najwyższej dokładności i wrażliwości na szczegóły. Z tego powodu lekarze zalecają jego wykonanie pacjentom z przeróżnymi dolegliwościami. Pozwala bardzo szybo wykryć raka i przerzuty nowotworowe, ale jest też użyteczny w diagnozowaniu wielu innych chorób immunologicznych.
Przygotowanie
Do badania najlepiej przystąpić na czczo, co muszą koniecznie robić pacjenci, u których będzie aplikowany tak zwany kontrast. Osoby z klaustrofobią lub lękami powinny wcześniej się uspokoić zażywając np. naturalne środki ziołowe, herbaty itp. Nie należy ubierać się w strój z elementami metalowymi lub jeśli już się taki założyło – koniecznie zdjąć go przed badaniem. To samo dotyczy np. kolczyków w ciele. Wypełniając ankietę przed badaniem absolutnie nie wolno w niej zatajać prawdy o przebytych chorobach.
W czasie badania
Sam rezonans magnetyczny Lublin to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent zostaje na specjalnych noszach wsunięty w komorę rezonansu, ale nie jest ona zamykana. Cały czas ma kontakt z diagnostą lub lekarzem, może się też z nimi porozumiewać w razie konieczności. Powinien jednak jak najdłużej pozostać w bezruchu, ponieważ tylko wtedy ma się gwarancję, że obraz przekazany przez maszynę będzie czytelny i niezamazany. W razie zamazania badanie często trzeba po prostu powtórzyć, co jest dodatkowym stresem dla pacjenta
Przeciwwskazania i powikłania
Do najczęstszych powikłań po badaniu należą wymioty i nudności. Dotyczą pacjentów, którym został podany dożylnie kontrast. Wszyscy inni nie muszą obawiać się żadnych skutków ubocznych poza zwyczajowym stresem towarzyszącym każdemu poważnemu badaniu. W przypadku przeciwwskazań należy wymienić natomiast przede wszystkim posiadanie w ciele elementów metalowych (protez, opiłków) oraz urządzeń medycznych takich jak rozruszniki serca czy wszczepione na stałe implanty słuchowe (ślimaki). Przeciwwskazaniem łatwym do zwalczenia jest natomiast klaustrofobia, z którą pacjent może w odpowiednich warunkach sobie poradzić.