W jakich sytuacjach może pomóc spotkanie z psychoterapeutą

Obecnie często wymaga się od nas koncentracji na różnorodnych zadaniach. W związku z tym często w naszym życiu pojawiają się też różnorodne problemy, na przykład poczucie wypalenia, przytłoczenia czy nadmiernego stresu. W każdej z tych sytuacji, a także w wielu innych, może pomóc właśnie kontakt z psychoterapeutą.

W czym specjalizuje się psychoterapeuta? Jak wygląda współpraca z nim?

Psychoterapeuta to specjalista zajmujący się problemami natury psychicznej i emocjonalnej. Co bardzo ważne, jest on szczególnie ukierunkowany na długofalową pomoc i dogłębną pracę z pacjentem, co odróżnia go od psychologa. Psychoterapeuta zazwyczaj swoje działania opiera na analizie nie tylko doraźnego problemu, ale całego życia, a współpraca z nim może trwać wiele miesięcy.

Psychoterapeuci specjalizują się w leczeniu ludzkiej psychiki poprzez rozmowy, drobne ćwiczenia (zadania, wizualizacje) wykonywane wraz z pacjentem, a także poprzez uczulanie go na pewne kwestie. Odpowiednio zadawane pytania, prowadzona rozmowa i systematycznie rozwijana relacja pozwalają na zagłębienie się w minione wydarzenia, które często są podstawą obecnych przekonań. Mają w ten sposób silny wpływ na psychikę, zachowania oraz problemy w życiu codziennym. Psychoterapeuta specjalizuje się w takim ich przepracowaniu, by przestały być balastem.

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?

Często spotkania z psychoterapeutą są zalecone przez psychiatrę, który dostrzega konieczność prowadzenia dwutorowego leczenia: zarówno farmakologicznego, jak i poprzez psychoterapię. Jednak oprócz tej szczególnej sytuacji, na spotkanie ze specjalistą warto udać się także, jeśli sami wyczuwamy, że będzie to pomocne.

Przede wszystkim z psychoterapeutą powinny skontaktować się osoby, które w przeszłości przeżyły traumę i wciąż nie mogą sobie z nią samodzielnie poradzić. Dzięki temu będą w stanie odpowiednio ją przepracować, co pomoże im w uzyskaniu spokoju ducha oraz uchroni je przed PTSD.

Kolejna grupa osób, które mogą skorzystać z psychoterapii, to ludzie borykający się z obniżeniem nastroju. Niezależnie od tego, czy odczuwają smutek, lęk, nerwowość, przytłoczenie czy bezsilność – każdy z tych objawów może wskazywać na problemy emocjonalne, które warto omówić ze specjalistą. Psychoterapeuta Gdańsk z pewnością będzie w stanie opanować dolegliwości swojego pacjenta i przywrócić mu radość oraz pewność siebie.

Do psychoterapeuty powinny udać się także osoby, które odczuwają negatywne odczucia względem samych siebie. Nienawiść do siebie albo swojego ciała, ciągłe przekonanie o niewłaściwym wyglądzie albo niska samoocena to także symptomy, które wskazują na problemy natury psychicznej. Powinny zostać przepracowane, aby pojawiła się akceptacja samego siebie, umożliwiająca lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

Na koniec warto wymienić ludzi, którzy zmagają się ze złymi relacjami z otoczeniem, a w ich zachowaniach pojawiają się pewne schematy, które zrażają do nich innych. Przepracowanie wewnętrznych problemów może ułatwić poprawienie obopólnych relacji.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here