przyszła mama

Wbrew pozorom pierwsze objawy ciąży nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu. Zanim wystąpią, musi minąć trochę czasu. A przeważnie jest to okres dziesięciu dni. Najczęściej jednak dopiero po ok. dwóch tygodniach od zapłodnienia dochodzi do pierwszych zmian w twoim organizmie i oczywiście samopoczuciu.

Robisz się nerwowa i zaczynasz miewać solidne huśtawki nastrojów. Ranem możesz czuć się szczęśliwa i przepełniona pozytywną energią, podczas gdy już po południu zaczynasz martwić się o swój los i próbujesz wyżywać się na partnerze. Sama nie wiesz, co się z tobą dzieje, bo nigdy wcześniej tak nie miałaś. To wyraźny znak, że rzeczywiście możesz spodziewać się dziecka. A jakie są jeszcze wczesne objawy ciąży? Jak je rozpoznać i jak nie pomylić ich z objawami innych przypadłości bądź chorób?

Pierwsze objawy ciąży wbrew pozorom nie będą proste do dostrzeżenia. Wiele kobiet totalnie ich nie zauważa. Żyją tak, jak żyły wcześniej, bo nie wydaje im się, by w nachodzącym je coraz częściej smutku czy przychodzącej znikąd agresji było coś dziwnego – huśtawki nastrojów zdarzają się przecież każdemu, a kobietom zwykle towarzyszą tuż przed miesiączką. Z tego powodu sama możesz się zupełnie nie spodziewać, że naprawdę niedługo zostaniesz matką. Czasami też działa to w drugą stronę. Tak bardzo chciałabyś już powiększyć swoją rodzinę i tak bardzo marzysz o tym, by dołączyć do grona wychowujących dzieci matek, że źle interpretujesz różne sygnały wysyłane przez twój organizm.

A w taki sposób też nie powinno się postępować

wczesne objawy ciąży

Przejdźmy jednak do konkretnych przykładów. Jakie są najczęstsze wczesne objawy ciąży? Pierwszy z nich to oczywiście znane wszystkim huśtawki nastrojów. Na pewno słyszałaś o tym, że kobiety w ciąży potrafią być bardzo humorzaste i jest w tym sporo prawdy – dość szybko przekonują się o tym ich partnerzy i najbliższa rodzina. Dosłownie nie jesteś w stanie poradzić sobie ze swoimi emocjami. Wręcz rozrywa się od środka, a jednocześnie nie potrafisz nawet powiedzieć, jak się czujesz i co takiego ci przeszkadza.

Twój nastrój potrafi zmienić się w ciągu godziny o sto osiemdziesiąt stopni. Przez cały dzień odczuwasz wielką radość, gdy nagle dopada cię taki smutek, że masz ochotę rzucić się na łóżko i ryczeć całą noc. To wcale nie musi być objaw przemęczenia czy stresu związanego z pracą. Jeżeli takie huśtawki nastrojów nie pojawiały się u ciebie nigdy wcześniej, powinnaś powiązać je z ewentualną ciążą i wykonać test ciążowy. Chociażby tak na wszelki wypadek.

Z tymi huśtawkami nastrojów wiąże się również uczucie skrajnego przemęczenia. Jeżeli więc dotychczas byłaś osobą bardzo energiczną i ogólnie aktywną życiowo, która potrafiła zajmować się różnymi sprawami od samego rana do późnego wieczora, najprawdopodobniej mocno odczujesz ten symptom i będziesz zdziwiona swoim nagłym „lenistwem”. Oczywiście zmęczenie na samym początku ciąży jest czymś zupełnie normalnym.

w ciąży

Zapewne będzie ci ono towarzyszyć jeszcze przez kilka kolejnych tygodni (jeśli naprawdę jesteś w ciąży), dlatego powinnaś do niego przywyknąć. Nie miej wyrzutów sumienia, jeżeli nie wyrobisz się na czas z projektem lub nie wykonasz wszystkich zadań, które zaplanowałaś sobie na konkretny dzień. Twój organizm musi zajmować się teraz znacznie ważniejszymi sprawami. Pozwól mu więc na to i daj mu więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Nie możesz teraz myśleć wyłącznie o sobie. Musisz skupić się na swoim dziecku, bo to ono jest tutaj najważniejsze.

Oczywiście istnieją jeszcze inne wczesne objawy ciąży, dlatego nie można powiedzieć, że jeżeli nie masz problemów z wahaniami nastroju i wciąż dysponujesz sporymi pokładami energii, to wcale nie jesteś w ciąży. Lepiej to po prostu sprawdź. Zamiast szukać objawów ciąży i przesiadywać w Internecie całymi godzinami, przeznacz ten czas na udanie się do apteki, drogerii lub zwykłego sklepu i zaopatrzenie się w jakościowy test ciążowy. A najlepiej kup od razu dwa lub trzy takie testy i wykonuj je przez kilka dni z rzędu. Dzięki temu dokładnie sprawdzisz, czy naprawdę jesteś w ciąży.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoród naturalny
Następny artykułDieta w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here