wydzielina z pochwy w ciąży

Wydzielina z pochwy pojawia się także u kobiet w ciąży. Nie powinna ona wzbudzać niepokoju wtedy, gdy jest prawidłowa. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie oznacza jej kolor oraz ilość, aby w porę można było udać się do lekarza.

Wydzielina z pochwy – w ciąży jest jej więcej

Wypływająca z pochwy wydzielina pojawia się u kobiet systematycznie, zgodnie z cyklem miesięcznym. Nie zanika w trakcie ciąży. Także wtedy jest ona obecna. Dodatkowo, wiele kobiet zauważa, że jest jej znacznie więcej niż wcześniej.

Generalnie, wydzielina z pochwy w ciąży nie powinna wzbudzać strachu. To całkowicie normalny objaw. Pozwala ona na ochronę oraz naturalne oczyszczenie pochwy, dlatego też jest ona niezbędna również wtedy, gdy przyszła mama spodziewa się dziecka.

Jaka wydzielina z pochwy w ciąży jest prawidłowa? Jaka z kolei powinna wzbudzić niepokój i powinna stać się przyczyną wizyty u lekarza prowadzącego ciążę? Sprawdź teraz!

Jak powinna wyglądać wydzielina z pochwy w ciąży?

Prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży powinna posiadać lekko przezroczysty, mlecznobiały kolor. Gdy wyschnie na bieliźnie, może zmienić kolor na żółtawy.

Najczęściej jest wodnista, dość rzadka, chociaż może zmieniać swoją konsystencję i stać się bardziej gęsta, co jest całkowicie normalnym objawem.

Nie powinna ona również posiadać nieprzyjemnego zapachu. Standardowo może mieć nieco kwaśny zapach lub jest niemalże bezzapachowa.

Ilość wydzieliny jest zwykle większa niż poza ciążą. Także nie powinno to wzbudzać niepokoju, ponieważ jest to normalny objaw, który obserwuje wiele kobiet.

Gdy wydzieliny jest więcej niż zwykle, warto zdecydować się na noszenie wkładek higienicznych. Nie należy jednak stosować ich regularnie, ponieważ utrudniają one cyrkulację powietrza i oddychanie skóry i mogą wręcz przyczyniać się do powstawania infekcji.

w ciąży

Kiedy warto udać się do lekarza?

Zdarza się jednak, że to, jak wygląda wydzielina z pochwy w ciąży, może świadczyć o określonych problemach zdrowotnych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Niepokój powinny wzbudzić:
– zmiana koloru wydzieliny
– inny, nieprzyjemny zapach wydzieliny
– towarzyszące zmianom swędzenie, pieczenie

Poniżej dokładnie opisujemy, na co należy zwrócić uwagę. Systematyczna obserwacja wydzieliny pozwoli na szybką reakcję!

Wydzielina w ciąży – niepokojący kolor
Niepokojącym objawem będzie nagła zmiana koloru wydzieliny z pochwy, na przykład na kolor żółty, zielonkawy, szarawy, podbarwiony krwią.

Takie zmiany mogą świadczyć o tym, że doszło do rozwoju infekcji bakteryjnej lub też wyciekania płynu owodniowego.

Podbarwienie krwią nie jest przy tym niczym dziwnym, ponieważ zdarza się często, zwłaszcza w początkowej fazie ciąży. Warto jednak skonsultować się wtedy z lekarzem, który zaleci właściwe postępowanie.

Wydzielina w ciąży – niepokojący zapach
Także do konsultacji z lekarzem powinna skłonić nagła zmiana zapachu wydzieliny. Głównym powodem do wizyty powinna być zmiana zapachu na nieprzyjemny.

Zapach rybi może świadczyć o infekcji bakteryjnej, natomiast przypominający drożdże może oznaczać zakażenie grzybicze.

Wydzielina w ciąży – niepokojące objawy dodatkowe
Niepokojące jest także pojawienie się dodatkowych objawów mogących świadczyć o infekcji, na przykład to swędzenie, pieczenie, które zwykle odczuwane są podczas zakażeń wywołanych przez bakterie albo przez grzyby.

wydzielina z pochwy

Warto udać się do lekarza jak najszybciej!
Wtedy, gdy wydzielina z pochwy w ciąży nie wygląda prawidłowo, brzydko pachnie i towarzyszą jej objawy świadczące o infekcji, najlepiej udać się jak najszybciej do swojego lekarza. Będzie mógł on przeprowadzić badanie oraz wskazać, co jest przyczyną dolegliwości.

Warto pamiętać o tym, że infekcji w ciąży nie powinno leczyć się samodzielnie, ponieważ niektóre specyfiki mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Lekarz będzie mógł przepisać właściwe preparaty – skuteczne i bezpieczne.

Podsumowując, wydzielina z pochwy w ciąży nie jest niczym niepokojącym, gdy jest prawidłowa. Jeśli jednak zmienia się, warto udać się do lekarza!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDruga ciąża
Następny artykułWszystko o ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here