Radar statków

Pragniesz wyruszyć w długi rejs po morskich lub oceanicznych wodach, ale boisz się, że jeśli coś się stanie, nikt Cię tam nie znajdzie? Jeśli to Twoje jedyne zmartwienie, nie zwlekaj i wybierz się w podróż swoich marzeń. Dzięki nowoczesnemu systemowi informowania o dokładnym położeniu masz pewność, że pomoc zjawi się naprawdę szybko. Czym dokładnie jest radar statków i transponder SART? Do czego służą oraz jakie jest ich docelowe przeznaczenie? Tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł. Zapraszamy serdecznie do lektury i pogłębiania swojej wiedzy. Miłego czytania!

Transponder radarowy — co to takiego?

Transponder SART to specjalistyczny sprzęt, którego zadaniem jest odbieranie fal na częstotliwościach 9,2-9,5 w pasmie X. Dzięki pracy urządzenia na tak szerokim zakresie, możliwe jest wykrycie przepływających statków nie tylko w czasie rzeczywistym, ale także znajdujących się w jakiejkolwiek lokalizacji. Informacja o dokładnym położeniu okrętu w danej chwili pozwala z kolei na podjęcie ekspresowych działań w razie konieczności. Wszelkie dane pomiędzy radarem statku a transponderem SART przekazywane są bez konieczności zastosowania satelity.

Gdzie należy zamontować transponder radarowy?

W zależności od miejsca ulokowania transponder radarowy może działać lepiej lub gorzej. Dobry sygnał zostanie uzyskany, przy zamontowaniu urządzenia co najmniej 1 metr nad powierzchnią wody. Jednak podczas montażu warto mieć na uwadze również fakt, że wraz ze wzrostem wysokości umieszczenia sprzętu na statku lub okręcie, zwiększa się możliwość odczytania sygnału z dalszego zakątka. Przydatny może okazać się w tym przypadku specjalistyczny maszt teleskopowy, dzięki któremu montaż będzie możliwy także po zewnętrznej stronie tratwy. O tym, kiedy warto zainwestować w transponder radarowy przeczytasz na fairwinds.pl .

Nawigacja morska bez tajemnic

O tym, że nowoczesne, wysoce zaawansowane technologicznie systemy obrazowania elektronicznych map i informacji nawigacyjnych (ECDIS) zmieniły podróżowanie po głębokich wodach, nie trzeba już nikogo przekonywać. Co więcej, GPS — globalny system pozycjonowania zwiększył również komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo wielu osób. System automatycznej identyfikacji (AIS) umożliwia ponadto zlokalizowanie rozbitków, śledzenie i analizę trasy oraz gromadzenie istotnych informacji i danych statystycznych, na podstawie których można wyciągać wnioski i odpowiednio ulepszać urządzenia i systemy nawigacyjne. Oprócz tego za pomocą nowoczesnej nawigacji morskiej w łatwy sposób można zlokalizować przeszkody, zmniejszyć do minimum ryzyko kolizji, a także wykryć statki wojenne i je śledzić.

pływy

Inną kwestią, również zasługującą na uwagę jest pobieranie i wysyłanie najważniejszych informacji odnośnie statków i okrętów oraz ich tras, postojów i szczegółowych pozycji na mapie. Co ciekawe, możliwe jest zebranie szczegółowych danych także w przypadku portów i latarni, a dzięki specjalnemu systemowi nadawczo-odbiorczemu również ustalenie pozycji danej jednostki, wybranego kursu, docelowego portu, rodzaju okrętu oraz jego prędkości, z cyklicznym odświeżaniem, co 2 sekundy.

Podsumowując, nowoczesne sprzęty nawigacji morskiej zmieniły najważniejsze aspekty podróżowania po głębokich wodach. Przede wszystkim zwiększyły bezpieczeństwo dalekich wypraw oraz komfort osób znajdujących się na pokładzie. Dokładny monitoring nawigacyjny sprawdza się w wielu przypadkach, nie tylko wskazując trasę, ale też chroniąc przed różnorodnymi zagrożeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here