Bieganie jest dobrym sposobem na odchudzanie. Pomaga spalić kalorie, a co za tym idzie – pozbyć się nagromadzonego nadmiaru tłuszczu. Bieganie nie tylko jest pomocne w odchudzaniu, ale również niesie wiele innych korzyści dla naszego organizmu.
Wiele osób zastanawia się, czy bieganie odchudza
Tak samo jak każdy inny wysiłek fizyczny, również ten sport sprawia, że w szybkim tempie zrzucimy zbędne kilogramy. W czasie godziny biegania możemy spalić nawet 900 kcal, co przy regularnych treningach daje nam 2 kg na miesiąc. Powinniśmy zacząć od krótkich przebieżek przeplatanych z szybkim marszem. Z czasem zwiększamy długość biegu, a stopniowo skracamy czas marszu. Po jakimś czasie bez problemu przebiegniemy kilka kilometrów bez przerwy.
Na początku naszej przygody z bieganiem nie możemy narzucać sobie zbyt ciężkich treningów, ponieważ możemy zniechęcić się do ćwiczeń. Żeby bieganie dało nam upragnione efekty, musimy zadbać o prawidłową dietę, która jest podstawą w prawidłowym odchudzaniu. Powinniśmy spożywać regularnie 4-5 posiłków dziennie. Z diety musimy pozbyć się wysoko przetworzonej i tłustej żywności. Dodatkowo powinniśmy wyeliminować cukry proste, które są główną przyczyną otyłości. Oczywiście nic się nie stanie jeśli raz w tygodniu pozwolimy sobie na słodką przekąskę do kawy.
Do zalet biegania należy wzrost endorfin w trakcie i po wysiłku. Są one odpowiedzialne za poprawę humoru i uczucie szczęścia. Bieganie pomaga nam się odprężyć i odreagować stres po ciężkim dniu w pracy. Dodatkowo może być pomocne w leczeniu depresji. Dzieje się tak ponieważ w czasie biegu możemy się wyciszyć. W tym celu zrezygnujmy z bieżni na siłowni. Zamiast tego wybierzmy się na bieganie do lasu lub parku. Pozwoli nam to odpowiednio dotlenić organizm podczas wysiłku, a zielony kolor otoczenia działa uspokajająco.
Bieganie spowalnia proces starzenia i pomaga zwalczać cellulit. W czasie treningu pobudzamy do pracy układ krążenia, który usuwa nadmiar wody z organizmu. Dzięki temu pozbędziemy się cellulitu. Dodatkowo nasza skóra będzie bardziej dotleniona, a dzięki temu nie będziemy mieć zaskórników i zmarszczek.
Bieganie na świeżym powietrzu to sposób na dotlenienie organizmu po całym dniu w pracy. Dzięki temu będziemy mieli więcej energii. Jest to świetny sposób dla osób cierpiących na bezsenność. Dodatkowo możemy zwiedzać okolice, których wcześniej nie odwiedzaliśmy. Musimy zmieniać miejsca, w których biegamy, a dzięki temu unikniemy monotonii. Bieganie po lesie, gdzie są nierówne ścieżki, wzmacnia staw skokowy. Dzięki temu możemy uniknąć kontuzji, która może wykluczyć nas z treningów na dłuższy czas.
Kolejną zaletą biegania jest oszczędność czasu i pieniędzy. Wystarczy kupić wygodne buty, które posłużą nam przez cały sezon. Jest to spora oszczędność, w porównaniu z kupowaniem karnetów na siłownię. Dodatkowo oszczędzamy sporo czasu, ponieważ możemy biegać zaraz po wyjściu z domu. Trening możemy skończyć pod domem, co dodatkowo oszczędza czas. Dojeżdżając na siłownie moglibyśmy stracić za każdym razem nawet godzinę, w zależności od tego jak daleko musimy dojeżdżać.
Jak zacząć biegać?
Pierwsze treningi powinny być krótkie i trwać około 30 do maksymalnie 60 minut. Nawet 15 minutowe bieganie będzie miało pozytywny wpływ na nasz organizm. Przed bieganiem nie możemy zapomnieć o rozgrzewce, która zmniejszy ryzyko kontuzji. Po wysiłku powinniśmy się rozciągać, co może przyspieszyć regeneracje po treningu. Na pierwszych treningach powinniśmy przeplatać bieganie z marszem. Stopniowo będziemy wydłużać czas biegu, a po regularnych treningach dojdziemy do momentu kiedy przebiegniemy kilka kilometrów bez przerwy. Tempo biegu powinno być dopasowane do stopnia naszego zaawansowania w sporcie. Musimy biec tak, żeby w trakcie móc swobodnie rozmawiać. Z czasem będziemy mogli biegać coraz szybciej.
Kiedy zaczynamy naszą przygodę z bieganiem warto znaleźć towarzysza do ćwiczeń. Najlepiej jeśli będzie na podobnym poziomie wytrenowania jak my. Dzięki temu będziemy mogli rozmawiać, i tym samym pilnować odpowiedniego tempa biegu. Druga osoba to także duża dawka motywacji. W trakcie biegania możemy wyznaczać sobie krótkie dystanse, na których będziemy się ścigać.